Arduino ile Akıllı Ev - Giriş

Black Mirror - White Christmas

Yaşadığımız mekanlarda kullandığımız tüm donanımların, birarada tek merkezden kontrolü ve hayatı kolaylaştırır, birçok detayın otomasyon sayesinde bizlere sunulduğu evlere akıllı ev denmektedir. Akıllı ev kullanıcısına konfor, güvenlik ve kullanım maliyetleri tasarrufu sağlayan evlerdir. Bu kapsam standart donanımların otomasyonundan, evin kendisi için gereken enerji ve temiz su kaynağı oluşturmasına kadar geniş bir yelpaze içinde ele alınmaktadır. Nedir bu kullandığımız standart donanımların otomasyonu? Akıllı ev sistemleri günlük hayatımızda kullandığımız, evlerimizde standart ihtiyaçlar içerisinde yer alan aydınlatma, ısıtma-soğutma, güvenlik, eğlence, bahçe sulama,... sistemlerinin kontrolünü size gereksiz yere zaman kaybetirmeden tek merkezden ve sizin önceden verdiğiniz komutları, akıllı ev senaryolarını, uygulayarak yönetir.  AKILLI EVLERİN GELECEKTEKİ ÖNEMİ 

Akıllı evlere gelecek için büyük şirketlerin büyük yatırımları bulunmaktadır. Bu da sektörün gelecekte büyük bir pazara sahip olacağını göstermektedir. Bunlardan en önemli satın almaları Google 3.2 milyar dolar ile Akıllı ev teknolojileri üreten Nest firmasını satın alması. Samsung firmasının akıllı ev sistemleri SmartThings firmasını 200 milyon dolara satın alması gibi daha bir çok büyük teknoloji firmalarının bu alana büyük yatırımlar yapması bu sektörün ileride daha da büyüyerek gelecekte önemli bir sektöre dönüşeceğini göstermektedir. 


 ARDUİNO NEDİR? 

Arduino kartları bir Atmel AVR mikrodenetleyici ve diğer devrelere bağlantı için gerekli yan elemanlardan oluşur. Her kartta en azından bir 5 voltluk regüle entegresi ve bir 16MHz kristal osilator (bazılarında seramik rezonatör) bulunur. Mikrodenetleyiciye önceden bir bootloader programı yazılı olduğundan programlama için harici bir programlayıcıya ihtiyaç duyulmaz. 


Arduino Uno R3'e ait bir görüntü

 Arduino IDE kod editörü ise derleyici olarak görev yapan, aynı zamanda derlenen programı karta yükleme işlemini de yapabilen, her platformda çalışabilen Java programlama dilinde yazılmış bir uygulamadır. Analog ve dijital girişleri sayesinde analog ve dijital verileri işleyebilirsiniz. 


ARDUİNO İLE AKILLI EV ARASINDAKİ İLİŞKİ

 Akıllı ev sistemlerinde bilindiği gibi bir çok sensörün, cihazın kontrolü sağlanmaktadır. Bunların, sistemlerin algılamalarına göre kontrolleri, açıp kapanmaları, denetimleri gibi bir çok durumu denetleyecek bir beyne gerek vardır. Bizim kullanacağımız projede ise kısaca bu beyin Arduino'dur. Arduino'nun kolay programlanabilir olması bizim bu beyni istediğimiz gibi şekillendirmemize yarayacaktır. Böylece ev için gerekli kontrollerin temeli bu kit üzerinden sağlanacaktır. 


ARDUİNO İLE UZAKTAN KONTROL

 Projemizde Akıllı ev sistemlerinin uzaktan akıllı bir telefon/tablet üzerinden bir uygulama ile bilgi alınması kontrolü düşünülmektedir. Bunun için bütün akıllı telefonlarda bulunan Bluetooth özelliğini Arduino'ya ek+leyeceğimiz bir Bluetooth Modülü(HC-o6) ile sağlayabilir veya Arduino'ya bağlayacağımız bir Ethernet modülü ile internet üzerinden dünyanın bir ucundan olsak bile evimiz hakkında bilgi alabilir veya kontrol edebiliriz. 
 Kısaca açıklamak gerekirse Arduino ile akıllı evimiz arasındaki bilgiler sensörlerin durumuna göre iletişim sağlanır. Arduino bu bilgileri alıp işler ve cihazların kontrolünde buna göre yapar. Akıllı cihazımızda Arduino üzerinden akıllı evimizin kontrolünü sağlar. Akıllı ev ile Arduino da aracılar (iletişimi için) ise Bluetooth veya internet olabilir. 


BLUETOOTH KONTROLÜ

HC-06 Bluetooth Modülü
 Ucuz ve kullanımı kolay bir kablosuz haberleşme aracı olan bluetooth modüle HC-06 modelidir. Üzerinde bulunan RX ve TX giriş çıkışlarıyla seri haberleşme yaparak başka bluetooth’lu cihazlar ile haberleşmeyi sağlar. 100 MHz Band genişliğine ve 2.4 GHz veri hızına sahiptir. Kısa mesafelerde Arduino ve hemen hemen bütün akıllı telefonlarda bulunan Bluetooth özelliği ile bağlantı kurmasında kullanılacaktır. Böylece akıllı bir telefon veya tabletten akıllı ev yönetimini bu modül sayesinde Arduino ile iletişime geçerek sağlayacağız. 

AKILLI EVDE NELER BULUNABİLİR?

 • Öncelikli olarak bir akıllı evdeki olmazsa olmazı bütün evdeki oda ışıklandırmalarının otomatik kontrolüdür. Bunun için Arduino'da yazacaklarımızla bunları sağlayabilir ve bir Akıllı telefonla uzaktan bunları kontrol edebiliriz. 
 • En çok bulunan diğer bir özellik ise evlerdeki perdelerin otomatik olarak kapatılması ve açılmasıdır. Bunu ise Arduino üzerinden yapacağımız bir motor kontrolü ile sağlayabiliriz. Böylece kişi bir akıllı telefon ile bu işlemi gerçekleştirebilir. 
 • Projemizde ısı ve nem sensörü ile ev içinde herhangi bir yangın olup olmadığını algılayabiliriz. Böylece bir yangın durumunda uyarı vererek büyümesini enegelleyebilir veya durdurabiliriz.
 • Hareket sensörleriyle evde enerji tasarrufu olması açısından uzun süre açık olup hareket algılanmayan kapatarak bir enerji tasarrufu sağlanabilir.
 • DHT11 Isı ve nem sensoru ile fan kontrolü [ ancak biz bunu otomatik merkezi soğutma sistemi olarak kullanacağız • Sitede kapı zili çalınca mesaj olarak bildirim geliyor ve 0:1 komutları ile kapı açılıyor biz bunu bahçe kapısı açmada veya normal ev kapısı açmada kullanabilir miyiz. 
 • Hareket sensörü ile hırsız olup olmadığını anlayabilir ve mesaj atarız.

Yorumlar

 1. akıllı ev sistemleri teknolojileri konusunda faaliyetleri gerçekleştirmek için 2013 yılında kurulan Core akıllı ev sistemleri, sektöre getirdiği yenilikçi yaklaşımıyla kısa sürede ülke çapında önemli markalar arasında yerini aldı.

  YanıtlaSil
 2. Teşekkürler çok güzel bir yazı olmuş.konya akıllı ev sistemleri olarak blogunuzu çok beğendik iyi çalışmalar.

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar