Arduino ile Android Bluetooth Bağlantısı (HC-05 Bluetooth Modülü)

Arebico Radyo Teleskopu - Porto Riko


Bluetooth, kablo bağlantısını ortadan kaldıran kısa mesafe radyo frekansı (RF) teknolojisinin adıdır. Karşılıklı olarak bu teknolojiyi kullanan cihazlar arasında veri alışverişini sağlar. Biz ise Arduino'muza bağlacağımız bir Bluetooth modülü ile herhangi bir Bluetooth kullanan çevre birimi ile iletişim kurmayı öğreneceğiz. Bunun için Arduino'muzun kablosuz olarak gelen bu verileri alabilmesi için kullanacağımız Bluetooth modülü HC-05 Bluetooth modülüdür.  

HC-05 Bluetooth Modülü Nedir?

HC-05 Bluetooth Modül
HC-05 modülü seri haberleşme esasına göre çalışırlar. Rx ucu veriyi alan uç iken, Tx ucu veriyi gönderen uçtur. HC-05 Bluetooth modülü 3.3V gerilim ile çalışmaktadır. Tabiki bu bluetooth modülüne bağlanmak için bir adı ve şifresisinin olması gerekir. Bluetooth bağlantısı yaparken adı HC-05, şifresi 1234 veya 0000 olmaktadır ve baund hızı default olarak 9600 ayarlanmıştır.    ;

Arduino ile Bağlantısı Nasıl Yapılır?

Arduino ile bağlantısı aşağıdaki şekildeki gibi yapılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gerekenler HC-05 modülünün Rx ucu Arduino'nun Tx  ucuna, Tx ucu ise Arduino'nun Rx ucuna bağlanması gerekmektedir. Bunun nedeni Tx ucları verici olarak çalışmaktadır. Bluetooth modülümüzün Tx ucu Arduino'ya veri gönderirken bu Tx uçtan gelen veriyi Arduino alıcı uç olan Rx girişi ile almaktadır. Bu nedenle Rx ve Tx uçları ters bağlanmalıdır. Diğer bir önemli nokta ise HC-05 Bluetooth modülülnün 3.3V ile çalıştığı için Arduino'dan 3.3V vermek gerekmektedir.


Arduino ile Android Telefonun Bluetooth ile Led Uygulaması?


Evet yukarıda anlattıklarımızla Arduino ile HC-05 Bluetooth modülünün bağlantısını görmüş olduk. Gelin bunu Android bir telefon üzerinden Arduino'muza Bluetooth ile bağlanıp Arduino'nun üzerine bağladığımız ledi yakıp söndürelim. Bunun için ilk aşama Android'de yazdığımız programın apk dosyasını buradan indirip telefonumuza kurmak olsun. Daha sonra da devremizi aşağı şekildeki gibi kuralım.
Android Led Uygulama
Görüldüğü gibi ledimizin artı ucunu (uzunu bacak) dijital 13. pine bağlıyor ve eksi ucunu ise 330 ohm luk bir direnç ile Arduino'muzun GND (toprak) ucuna bağlıyoruz. Böylece Arduino'muza Android'ten gelen verilere göre ledimizin bulunduğu 13. pini kontrol edeceğiz. Arduino kodlarımızı da üzerlerinden açıklayalım. Kodlarımızı Arduino'muza attıktan sonra HC-05 in üzerindeki kırmızı led sürekli yanıp sönecektir. Telefonumuzun bluetoothunu açıp HC-05'e bağlandığımız (şifre 1234) anda ledin yanıp sönme hızın yavaşlayacaktır. Artık Android uygulamamızı açıp bluetooth resmine tıklayıp gelen ekrandaki bağlantıya tıklayarak HC-05 Bluetooth modülüne bağlanabiliriz. Daha sonra Led Yak ve Led Söndür butonları ile ledimizi kontrol edebiliriz.

Anlamayan arkadaşlar olabilir :) onlar içinde altta videolu bir gösterim var. Şimdiden hepinize kolay gelsin.

Yorumlar

Popüler Yayınlar