Python ile Blog Yazılarını Çekme Botu

Bu scripti yazmak aslında beni baya bi uğraştırdı. Çünkü içinde Beautiful modülünü kullandım. Bu modülün de Türkçe Karakter sorunları beni epey yavaşlattı.
Scriptimiz ne işe yaradığına bakacak olursak.
Scriptimizin amacı blog'umuzda paylaştığımız yazıyı alarak bu yazıyı forum sitelerinde paylaşabileceğimiz bir hale getiriyor. Aslında temel mantık olarak kolay gözüksede karışık bir şekilde aldığımız bu kodları bir forum sitesinde paylaşılacak duruma getirmek çok zahmet istiyor. Programımıza bir nevi bir derleyici gözüyle de bakabiliriz.
Mesela sitenin kodlarında bir resim kodu şu şekilde gözüküyor.Biz ise bu kodun "scr" ksımından resim linkini alıp [IMG]ResimLinki[/IMG] şeklinde bir kodla yer değiştimesini istiyoruz ki bir yazı da birden fazla resim olduğu için bunu döngüsel bir şekilde yapmamız gerekti.
Kodların çalışma prensibi ise sırası ise şöyle;

 1. İlk önce raw_inpuut() fonksiyonu ile blogumuzdaki hangi konunun derlenmesini istiyorsak o konunun linkini giriş yapıyoruz.
 2. Linkimizi alan program mechanize browser ile bu linki açıp kaynak kodlarına ulaşıyor.
 3. Kaynak kodlarını değiştirmek için Beautiful modülünü kullandım. Bu modül ile img, span, div, a, iframe taglarını bulup listeledik ve replace() fonksiyonu ile forum kodlarıyla yer değiştirdik.
 4. Son aşama olarak da bu değiştirdiğimiz kodları bir "txt" dosyasına kayıt etttik.
Scriptimizi çalıştırdığımızda karşımıza böyle bir ekran gelecek.Buraya blogumuzda forum sitesinde paylaşılacak hale gelmesini istediğimiz yazımızın linki giriyoruz.


Enter'a basıp çalıştırdığımızda kodlarımız çalışacak ve düzenlenen yazımızı "forum.txt" şeklinde kayıt edilecektir.
Mesela "Python Mechanize Modülü İle Giriş Yapmak" adlı yazımı girersek "forum.txt" dosyamız aşağıdaki şekilde düzenlenip kayıt edilecektir.


Sonuç olarak neden böyle birşey yapma gereği duydun diye sorabilirsiniz. :D Nedeni ise blog yazılarımı onlarca forum sitesinde otomatik giriş yaparak paylaşacak olan scriptimin ilk aşaması o da bildiğiniz gibi blog yazılarını alıp forum sitelerinde paylaşılacak hale getirmek. :D
NOT: Bu scriptin kodlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,
   Paylaşım için teşekkürler. Bu bilgileri database nasıl yazdırabiliriz.

   Sil

Yorum Gönder

Popüler Yayınlar